Co všechno vás může potkat při prodeji bytu nebo domu? Díl III.
Víte, že v den podpisu smlouvy vůbec nemusí být jisté, zda k faktickému převodu skutečně dojde? Proto je potřeba dodržet několik zásad a mít se v jistých ohledech na pozoru. V našem prázdninovém čtyřdílném seriálu se pokaždé dozvíte o třech možných úskalích a komplikacích, které vás mohou potkat, když převádíte nemovitost. Tedy když kupujete nebo prodáváte byt či dům. A samozřejmě také když nemovitou věc sami darujete nebo jste obdarováni.
Faktické převzetí věci
Dobu a situaci, kdy si kupující nemovitost opravdu převezme, je důležité ošetřit ve smlouvě. Základem je alespoň stanovit konkrétní podmínky a lhůty, které neurčuje zákon! A to opět s navázáním na případné zajištění takových plnění, kdyby smluvní strana své závazky později odmítala.
Úhrada závazků spojených s užíváním nemovitosti
V době mezi tím, kdy prodávající nemovitost už prodal, ale kupující ještě oficiálně nenabyl, což trvá třeba i měsíc, může vzniknout nemalý náklad (např. vyúčtování za službu). Proto je třeba smluvně ošetřit, kdo, odkdy a dokdy je za kterou platbu zodpovědný, a tedy kdo tyto náklady uhradí. A to samozřejmě opět s návazností na zajištění vykonatelnosti takového závazku.
Energetický štítek
Doklad o energetické náročnosti budovy je třeba předložit zpravidla při prodeji domu či bytu. A to při podpisu vlastní smlouvy pod sankcí možné budoucí pokuty, pokud by předložen nebyl. Je tedy nutné posoudit, zda je konkrétní převod s touto povinností provázán a v kladném případě energetický štítek předložit nebo vyžadovat.
- Štítky:
- 2018
- nemovitosti