Prezident NK ČR: Ready made společnosti vydělávají na nevědomosti, s. r. o. založí notář za den a levněji
Podnikání s právní formou s. r. o. je výhodné i pro jednotlivce, protože v případě finančních potíží neručí na rozdíl od OSVČ za své dluhy celým majetkem. O tuto formu výdělečné činnosti je tak logicky velký zájem. Právě na společnosti s ručením omezeným se specializují zprostředkovatelé ready made firem, kteří argumentují tím, že v České republice je zakládání s. r. o. administrativně složitý a časově náročný proces. To je ovšem velmi zavádějící tvrzení. Ve spolupráci s notářem je možné založit s. r. o. za jediný den, navíc výrazně levněji. Za základní formu zaplatíte se všemi poplatky částku, která se pohybuje od čtyř do pěti tisíc korun. U zprostředkovatelů ready made společností se částka vyšplhá i k deseti tisícům. O tom, jak se tito zprostředkovatelé spoléhají na nedostatek informací, jsme si povídali s prezidentem Notářské komory ČR Mgr. Radimem Neubauerem.
V Česku je relativně rozšířený názor, že začátek podnikání je velmi časově i administrativně náročný. To ovšem dávno není pravda. Kdy se to změnilo?
Ačkoliv notáři vždy sepisovali společenské smlouvy, dříve neměli možnost zapisovat do obchodního rejstříku. V devadesátých letech platilo, že notáři se zájemcem podepsali smlouvu, načež ten vyrazil do banky a na živnostenský úřad, a teprve když měl všechny podklady, připravil si návrh na zápis. Ten putoval na soud a následně se čekalo na jeho rozhodnutí. Ještě před asi deseti lety se jednalo i o několikatýdenní lhůty. Tato lhůta se časem lehce omezovala a proces se zkracoval, ovšem průlom přišel až v roce 2015.
V čem tedy spočívala změna?
Od května zmíněného roku fungují takzvané přímé zápisy, tedy oficiálně „zápisy notářem do veřejného rejstříku“ – do veřejného, protože se týká nejen obchodního, ale třeba i nadačního rejstříku. To nám umožňuje společnost založit i během jednoho jediného dne. Lidé, kteří se obávají složitého procesu, tedy mají zbytečné starosti. V současnosti je tento postup výrazně jednodušší a levnější.
Jak takové založení prakticky funguje a jaké kroky je třeba udělat, popřípadě které dokumenty si musí zájemce vyřídit?
Ráno zájemce přijde sám nebo se svým společníkem za notářem a ten sepíše takzvanou společenskou smlouvu. Následně zamíří do banky, kde pro svou vznikající firmu založí účet a složí základní kapitál. Se smlouvou zajdou na živnostenský úřad, kde ohlásí živnost – i to zájemce zařídí často na počkání. S dokumenty se vrací k notáři. Protože je notář kontaktním místem Czech POINTu, může ze své kanceláře zkontrolovat další potřebné dokumenty, například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů. Pokud tedy zájemce ráno firmu založil a odpoledne se vrátil s dokladem, že byl splacen vklad a vyřízeny další již popsané kroky, notář ho ještě před večerem zapíše do obchodního rejstříku.
Podnikání s ručením omezeným je populární, protože člověk za dluhy neručí celým svým majetkem, jak je tomu u OSVČ. Předpokládám tedy, že o zakládání firem je velký zájem. V kombinaci s nízkým povědomím o tom, že je nyní proces relativně snadný, se ale daří firmám, které tvrdí, že údajně složitý postup za podnikatele vyřídí a společnost s ručením omezeným jim za poplatek založí.
Přesně tak, na trhu se objevily společnosti, které tvrdí, že vše vyřeší za podnikatele. Dodávají předpřipravené, již založené, takzvané ready made firmy. Princip jejich fungování je jednoduchý – u notáře vytvořily několik s. r. o. „do zásoby“, které pak jako hotové prodávají zájemcům o vlastní firmu. To ovšem zdaleka není tak jednoduché – ta původní firma měla samozřejmě svého jednatele. Samotná koupě firmy je tedy záležitost jednoho ověřeného podpisu na smlouvě o převodu podílu, ale tím to nekončí – je třeba odvolat původního jednatele, jmenovat sám sebe. A mohou přijít další komplikace. Ready made společnosti jsou zakládány pod různými umělými názvy. Pokud nový majitel firmy chce, aby název odpovídal jeho podnikání, nezbude mu než jméno firmy změnit. A to znamená další cestu k notáři.
To zní hodně složitě, opravdu mají podnikatelé o takový proces zájem?
Podle našich informací nyní od této praxe, kdy firmy tvoří zásobu, zprostředkovatelé ready made společností pomalu upouštějí. Nyní spíše nabízejí, že tuto společnost dokážou založit na míru. To znamená, že se zájemcem všechno předjednají – ovšem pak s ním musejí stejně zajít k notáři. Stále se tak jedná o naprosto zbytečné kroky, které podnikatele zdržují, a ještě mu založení firmy prodražují. Ready made společnosti navíc mají v rukávu i další fintu – firmy nabízejí k odprodeji za takzvanou zvýhodněnou cenu, ovšem jen pokud si podnikatelé pronajmou třeba na dva tři roky pro svou společnost virtuální sídlo. To může vypadat lákavě, ale zase je to něco, co se platí nad rámec.
Zmínil jste prodražení, pojďme se tedy podívat na ceny.
Základní informace je, že i zprostředkovatelé ready made společnosti museli firmu s ručením omezeným založit u notáře. Udělají tedy stejný krok, který by musel udělat podnikatel – ovšem aby se jim byznys vyplatil, musí být jejich nabídka logicky dražší. Dám vám příklad. Je několik typů s. r. o. Ty nejlevnější z nich u notáře založíte za částku okolo čtyř až pěti tisíc. Právě ty u nás zakládají zprostředkovatelé ready made společností – ovšem sami je pak podnikatelům nabízejí za částku od deseti až dvanácti tisíc. To jsou navíc už zmíněné „zvýhodněné“ ceny, někdy dokonce označované jako „expres služba pro vás“. Přitom lhůta je stejná jako u notáře, dokonce spíše delší. A aby na ně podnikatel dosáhl, musí si zdánlivě výhodně pronajmout virtuální sídlo třeba na několik let. Nejenže tedy zaplatí vyšší cenu za samotnou firmu, ale ještě se zaváže k tomu, že bude měsíčně platit za pronájem virtuálního sídla, které v podstatě nepotřebuje.
Takže zájemce o s. r. o. zaplatí u zprostředkovatelů ready made společností více, a to za komplikovanější proces, kdy navíc musí obstarat další administrativu?
Přesně tak. Celý proces se podnikateli komplikuje a prodražuje – u notáře by firmu založil levněji, rychleji a už od samého začátku by dostal přesně to, co si přál, včetně názvu společnosti. Zprostředkovatelé ready made firem tak vydělávají hlavně na tom, že lidé stále netuší, že je díky změně legislativy zakládání společností daleko pružnější. Mezičlánek v podobě zprostředkovatele vůbec není potřeba a proces jen zdržuje.
- Štítky:
- s.r.o.