Zohlednění péče o rodiče v rámci pozůstalostního řízení
Dlouhodobá péče o stárnoucího nebo nemocného rodiče je často náročná nejen fyzicky a psychicky, ale i časově a finančně. Tato péče může být zohledněna při pozůstalostním (dědickém) řízení. Pokud jste byli tím, kdo zůstával s rodičem, nakupoval, doprovázel k lékaři nebo se staral o domácnost, přečtěte si, jaké kroky podniknout.
Jak to funguje?
Podle občanského zákoníku může být nepeněžitý příspěvek potomka k majetku zůstavitele (např. dlouhodobá péče) brán v úvahu jako tzv. započitatelný vklad. Jednoduše řečeno – co jste do života a pohody rodiče vložili, to může být při dědictví oceněno, res. kompenzováno vyšším podílem.
Ale – a to je důležité – ke kompenzaci v žádném případě nedojde automaticky. Notáři-soudnímu komisaři tuto skutečnost musíte sdělit a vynaloženou péči doložit.
Co můžete udělat jako pečující potomek?
Péče není automatickým důvodem ke snížení podílů ostatních, a tak – pokud neexistuje závěť (event. prohlášení o vydědění) ani dohoda, tj. dědí se ze zákona, potomci dědí rovným dílem. To platí i v případě, že o rodiče pečoval jen jeden z nich a ostatní se nestarali vůbec. Právě proto je důležité péči doložit.
-
Připravte si důkazy
Předložte záznamy o tom, jak dlouho a v jaké formě jste o rodiče pečovali. Přiložte např. svědectví sousedů, účty, korespondenci, lékařské zprávy dokládající, že rodič potřeboval pomoc, výpisy, doklady o nákupech, jízdách, lécích, atd. -
Oznamte to notáři
Během pozůstalostního řízení sdělte notáři-soudnímu komisaři, že žádáte zohlednění své péče a proč. -
Hledejte dohodu s ostatními dědici
Pokud jsou vztahy v rodině dobré, můžete se dohodnout na spravedlivějším rozdělení majetku, tj. rozdělení, které reflektuje péči vynaloženou jedním z potomků. Například: „Já jsem pečoval, zůstane mi dům, vy dostanete hotovost.“ -
Zjistěte, zda existuje závěť
Zůstavitel (rodič) mohl péči jednoho z potomků ocenit v závěti – odkázat mu víc než ostatním. To je zcela v souladu se zákonem. Ostatní mají ovšem i v takovém případě právo na tzv. povinný díl (u zletilých ¼ a u nezletilých ¾ ze zákonného podílu).
Kdy pomůže soud?
Pokud mezi dědici nedojde ke shodě a péče jednoho z nich je zřejmá, může rozhodnout soud. Zkoumá důkazy, rozsah a délku péče a může rozhodnout o vypořádání, které zohlední reálný přínos pečujícího dědice.
- Štítky:
- dědictví
- Pozůstalostní řízení