Otázky ke katastru nemovitostí Ii
Pokračování blogové série věnované katastru, resp. nejčastějším otázkám, které od vás dostáváme:
-
Jak probíhá zápis do katastru? – Proces zápisu do katastru začíná podáním návrhu na zápis. Tento návrh může podat vlastník nemovitosti, kupující, nebo jiná oprávněná osoba. Návrh musí obsahovat veškeré potřebné dokumenty, které prokazují změnu vlastnictví nebo jiných práv k nemovitosti. Po podání návrhu je proveden zápis do katastru. Zápis je veřejný, tj. nahlížet do katastru může každý – právě tímto způsobem je realizován princip právní jistoty, jinak řečeno: platí, že co je v katastru, to je dáno, můžete se na informace v registru uvedené spolehnout.
-
Jak lze návrh podat? Mohu úkon provést samostatně nebo jen prostřednictvím nějakého úřadu, notáře apod.? – Návrh můžete samozřejmě vypracovat samostatně a následně jej podat – elektronicky, poštou či osobně na příslušném katastrálním úřadě. Pokud si nejste jisti, jak formulář vyplnit, nechte si pomoci – v souvislosti s převodem nemovitostí pro vás notář nejen sepíše smlouvu, ale provede i další úkony, jako je úschova peněz či právě příprava a podání návrhu.
-
Proč zápis tak dlouho trvá, resp. proč existuje lhůta? – V okamžiku, kdy je doručen návrh na vklad, vyznačí katastr u dané nemovitosti tzv. plombu – laicky řečeno, nemovitost „zmrazí“, uvede ji administrativně do stavu, kdy s ní nelze nijak manipulovat. Začne běžet dvacetidenní ochranná lhůta, která zamezí nelegálním transakcím: všechny zúčastněné strany jsou notifikovány, takže v případě, že by byl návrh podán např. na základě zfalšovaných dokladů, skutečný vlastník se o tom včas dozví.
-
Kde seženu výpis z katastru? – Notář vyhotoví každému na jeho žádost pomocí dálkového přístupu k údajům úplný či částečný výpis z katastru nemovitostí (výpis z listu vlastnictví) ohledně nemovitých věcí zapsaných v katastru nemovitostí, případně také výpis z evidence právních vztahů k nemovitým věcem zapsaným v katastru nemovitostí evidovaných pro právnickou či fyzickou osobu. Výpis však obstaráte i na všech ostatních kontaktních místech systému CzechPOINT (pošty, městské a obecní úřady).
-
Co je vkladová listina a co je její součástí? – Vkladovou listinou může být nejen kupní smlouva, ale také usnesení o dědictví, dohoda o vypořádání společného jmění manželů ad. Pozor: neoddělitelnou součástí vkladové listiny je někdy i geometrický plán, třeba při dělení či scelování pozemků. Geometrický plan musí být ve formě originálu či stejnopisu a musí být pevně spojen s kupní smlouvou.
-
Kde mohu hledat další informace? – Kromě stránek Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (cuzk.cz) stojí určitě za pozornost web Česko v datech | GeoPas.cz. Informace o notářských službách souvisejících se systémem CzechPOINT najdete zde: https://tinyurl.com/5aw66wvk .
- Štítky:
- nemovitosti