Kupujete dům či byt? Na co si dát pozor
„Realitní kanceláře nevolat!“ – „Přímo od majitele!“ – „Právní servis zajištěn!“ Pokud neúnavně vyhledáváte na serverech, kde prodej nemovitostí inzerují přímo majitelé, asi vám podobné slogany nejsou neznámé. Avšak pozor: na tom, jak seriózně inzerát vypadá, záleží z hlediska úspěchu transakce pramálo. O převodu nemovitostí jsme na blogu již dříve publikovali celý seriál, ale vzhledem k množícím se dotazům chceme to nejdůležitější zopakovat. Tak tedy: na co se soustředit?
1. Nemovitost důkladně prověřte. Nejen její skutečný stav, ale take stav právní. V katastru nemovitostí zjistíte vše o případných zástavách, věcných břemenech nebo jiných omezeních. Ne, nemusíte nikam chodit, nahlížet do katastru nemovitostí je možné online.
2. Pokud se pro danou nemovitost rozhodnete, nastává faze přípravy a podpisu kupní smlouvy. Zde nelze než důrazně varovat: nedbejte, pokud vám prodávající tvrdí, že má s nemovitostmi a smlouvami letité zkušenosti, že díky jeho erudici ušetříte za realitku a právníky. Návrh smlouvy si vždy nechte pečlivě zkontrolovat odborníkem, případně trvejte na sepsání smlouvy u notáře nebo advokáta (slyšeli jsme i o případu, kdy prodávající vyvíjel nátlak na kupujícího s tím, že pokud neakceptuje jeho podomácku sepsanou smlouvu, má smůlu, protože o byt je spousta dalších zájemců). Pokud se budete bez potřebné odbornosti a zkušeností pouštět do sepisování smlouvy sami, můžete mít pochopitelně štěstí a vše zvládnout, ale daleko spíše se dostanete do problému. V situaci, kdy ke koupi nemovitosti využíváte celoživotní úspory či jednáte s bankou o úvěru, je absurdní snažit se za každou cenu ušetřit a riskovat, že o peníze přijdete. Výčet a rozbor toho, co a proč má smlouva obsahovat, by byl na samostatný příspěvek. Že v ní nemá chybět popis nemovitosti (…mimochodem, právě u popisu u laiky sepsaných smluv zhusta vznikají problémy, protože to mnohdy není tak jednoduché, jak se může jevit), kupní ceny a způsobu její úhrady, nemá ve smlouvě chybět například ustanovení o tom, co nastane, pokud se některá ze stran dostane do prodlení.
3. Úhrada kupní ceny: falešná skromnost pryč – opravdu vám velmi doporučujeme využít pro tento účel notářskou úschovu. Proč? Protože v současné podobě jde o nejbezpečnější způsob, jak nepřijít o peníze. Je alarmující, jak často kupující nemají tušení, že přepis nemovitosti na nového vlastníka v katastru neproběhne okamžitě. Nelze podléhat dojmu, že takový podvod by si přeci nikdo nedovolil: i dovolil! Pokud důvěřivý kupující převede kupní cenu přímo na účet prodávajícího, vystavuje se riziku, že přijde o peníze a na katastru nikdy nebude zapsán jako vlastník. Před tím právě chrání úschova: kupující převede kupní cenu na úschovní účet, řekněme jakousi mezistanici, z níž jsou prostředky převedeny na účet prodávajícího teprve poté, co je kupující platně zapsán jako nový vlastník.
- Štítky:
- nemovitosti